کد خبر : 791
چاپ
541
09:16:56
1397/4/9
چند نکته درباره غذاهای وارداتی/کثیف ترین تقلب چیست

یک کارشناس بهداشت مواد غذایی گفت: غذاهای وارداتی و آلودگی‌های ناشناخته ای که به همراه خود به کشور میآآورند هر یک به نحوی می توانند سلامتی مصرف کننده را به مخاطره بیندازند.

به گزارش ساری نیوز، مواد غذایی باید باید سالم باشند و توجه ویژه ای به سلامت آن شود تا سلامتی انسان به خطر نیفتد. در همین ارتباط حسین عبدالعزیزی - کارشناس بهداشت مواد غذایی، اظهار کرد: تقلب در امور تولیدی و توزیعی و روابط اقتصادی مهمترین پدیده های منفی به شمار می رود که کم فروشی، گران فروشی و غش در معاملات از نمونه‌های بارز است.

وی افزود: تقلب در مواد غذایی از کثیف ترین تقلبات است که معمولا به صورت عرضه یا فروش جنسی به جای جنسی دیگر، مخلوط کردن مواد خارجی به جنس به منظور سو استفاده، عدم رعایت استاندارد یا فرمول ثبت شده و یا فروش و عرضه جنس فاسد و یا جنس تاریخ گذشته و…. در بازار وجود دارد.

این کارشناس مواد غذایی تصریح کرد: آلودگی‌ها و عارضه‌های ناشی از مصرف مواد غذایی ناسالم بسیار زیاد و متنوع بوده و ابعاد بسیار زیادی را در برمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: میکروب‌ها و سموم مترشحه از آنها، سموم طبیعی موجود در غذا، مواد افزودنی غیرمجاز، غذاهای وارداتی و آلودگی‌های ناشناخته ای که به همراه خود به کشور می‌آورند هر یک به نحوی می توانند سلامتی مصرف کننده را به مخاطره بیندازند.

عبدالعزیزی ادامه داد: وجود سیستم‌های نظارت دقیق و حساب شده بر تمام امور مربوط به غذا و تغذیه در کشور بیش از پیش ضروری است که خوشبختانه در حال حاضر اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی سازمان غذا و داروی کشور به نحو شایسته این مهم را انجام می‌دهد.

وی در ادامه گفت: اجرای استانداردهای ملی ایران به نفع تمامی مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی و تامین ایمنی و بهداشتی مصرف کنندگان و صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمت‌ها می‌شود.

به گزارش ایفدانا-این کارشناس مواد غذایی در ادامه یادآور شد: برنامه بازرسی و بهسازی شهری در موسسات تهیه، توزیع و فروش موادغذایی و امکان عمومی در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که نظر بازرسان و اقدامات آنها مورد پشتیبانی مقامات قضایی کشور قرار گیرد.

عبدالعزیزی یادآور شد: البته با توجه به اینکه استفاده از قوه قضائیه و جریمه کردن و معرفی به مراجع ذیربط آنطور که باید و شاید نتیجه مثبت نداده است بنابراین باید تلاش شود که حتی الامکان از روش‌های اموزشی بهره برد زیرا مشاوره و راهنمایی توسط بازرسان بهداشت محیط و آموزش ضمن کار به متصدیان مواد غذایی کمک شایانی در توسعه و تفهیم مسایل بهداشتی می‌کند.

 ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز سلامت واردات
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین