کد خبر : 749
چاپ
592
07:11:57
1397/4/5
کاهش مدت زمان دادرسی‌ها اولویت‌ قوه قضائیه باشد/ ایستادگی در مقابل تهدید و تطمیع

رهبر معظم انقلاب در رهنمود‌های‌شان به مسئولان قضایی کشور به نکات مهمی از جمله برخورد جدی با مفسدان اقتصادی، پرهیز قوای سه‌گانه از مسائل حاشیه‌ای و اختلافی و کاهش مدت زمان دادرسی‌ها اشاره فرموده‌اند.

به گزارش ساری نیوز، رهبر معظم انقلاب هر ساله در هفته قوه قضائیه با مسئولان دستگاه قضایی دیدار می‌کنند و بر اساس نیازهای روز جامعه رهنمودها و توصیه‌هایی را برای آن‌ها خواهند داشت.

خبرگزاری فارس در هفته قوه قضائیه اقدام به باز نشر برخی از رهنمودهای رهبری به مسئولان قضایی کشور طی 10 سال گذشته کرده است.

در ذیل بخشی از سخنان رهبر انقلاب خطاب به مسئولان قضائی را می‌خوانید:

کاهش مدت زمان دادرسی‌ها یکی از اولویت‌های قوه قضائیه است

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلابسال 87و همزمان با هفته قوه قضائیه، تلقی عمومی از دستگاه قضایی به عنوان پناهگاه مظلومان را نقطه مطلوب و هدف اصلی برشمردند و با اشاره به نقش بسیار مهم و سنگین قوه قضاییه در اجرای عدالت تاکید کردند: مطالبه هفت سال پیش از سران قوا برای مبارزه جدی و قاطعانه با مفاسد اقتصادی همچنان به روز است.

رهبر انقلاب هدف از اجرای این سیاست‌ها را رساندن قوه قضاییه به جایگاه شایسته خود در جامعه اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: این جایگاه شایسته، همان به وجود آمدن احساس عمومی مبنی بر مامن بودن قوه قضاییه و اجرای عدالت در این قوه است.

ایشان ارزیابی مستمر درخصوص میزان حرکت و پیشرفت به سوی نقطه مطلوب را یکی از اولویت‌های مهم برشمردند و تاکید کردند: باید دائماً بررسی شود که چه میزان از اهداف سیاست‌های کلی قوه قضاییه تحقق یافته است و این بررسی مستمر باید شاخص و معیار حرکت باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای تلاش پیگیر برای کاهش مدت زمان دادرسی‌ها را از دیگر اولویت های قوه قضاییه دانستند و خاطرنشان کردند: به عموم پرونده ها باید با سرعت، دقت و قاطعیت و به دور از جنجال رسیدگی شود.

تحقق عدالت نیازمند زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری متعدد است

حضرت آیت الله خامنه‌ای سال 88در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه در سال 88،‌ اصلی‌ترینوظیفه این قوه را تامین عدالت، و تحقق آن را در گرو عمل به قانون دانستند و با اشاره به مسائل اخیر کشور تاکید کردند: حل و فصل قضایا از طریق معیارهای قانونی امکان پذیر است و همه نخبگان، فعالان و جناح های سیاسی از هر دو طرف نیز باید از هرگونه تحریک احساسات و ایجاد خلل در یکپارچگی ملت پرهیز کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه تحقق عدالت بسیار سخت و نیازمند زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری متعددی است افزودند: تامین عدالت در جامعه علاوه بر همه این زیرساخت‌ها نیازمند توکل بر خدا و عزم راسخ است که این روحیه باید در قوه قضاییه گسترش یابد.

ایشان خاطرنشان کردند: مهم‌ترینمسئله نتیجه و خروجی کار است که اگر این خروجی عدالت باشد، در پیشگاه خداوند متعال، مردم و نفس خود سرافراز خواهیم بود.

یکی از سخت‌ترینکارها در قوه قضائیه تاثیرناپذیری از حب و بغض‌ها و جریان سازی‌های سیاسی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سال 89خود با رئیس و مسئولان قوه قضاییه، دستگاه قضایی را یکی از بخش‌های بسیار حساس نظام اسلامی دانستند و با تاکید بر لزوم حمایت همه دستگاه‌های کشور از قوه قضاییه، خاطرنشان کردند: یکی از وظایف مهم قوه قضاییه، خارج نشدن از جاده عدل و انصاف و تاثیرناپذیری از جو سازی‌های سیاسی، و حب و بغض ها در قضاوت و صدور احکام است.

ایشان مسئولان ارشد قوه قضاییه را هم انسان‌هایی پاک، سالم و خوش سابقه دانستند و خاطرنشان کردند: در سطح قوه قضاییه نیز قضات فاضل، روشن بین، شجاع و درست کردار کم نیستند، که همه این موارد از زمینه های امیدواری در دستگاه قضایی است.

حضرت آیت الله خامنه ای تجدید نظر در قوانین و مقررات داخل قوه قضاییه و برطرف کردن تعارض قوانین و اصلاح عدم انطباق رای دادگاه‌های بدوی با دادگاه‌های بعدی را نیز از جمله نیازهای دستگاه قضایی خواندند و افزودند: یکی از مهم‌ترینمسائل در قوه قضاییه که از سخت‌ترینکارها به شمار می آید، تاثیرناپذیری از حب و بغض ها و جریان سازی‌های سیاسی است.

اقتدار و اعتماد عمومی دو رکن اصلی و مورد نیاز قوه قضاییه 

حضرت آیت الله خامنه ای در سال 90، اقتدار و اعتماد عمومی را دو رکن اصلی مورد نیاز قوه قضاییه برشمردند و تاکید کردند: اقتدار قوه قضاییه با تامین زیرساخت‌های مناسب انسانی و فنی به‌وجود می آید.

ایشان افزودند: تربیت انسان‌های شایسته، فاضل، امین و درستکار و همچنین ابتکار و نوآوری، وضع قوانین صحیح و بهره‌گیری درست و بر اساس تشخیص عقلی، از پیشرفت‌های گوناگون فنی و سازمانی، زمینه ساز استحکام درونی قوه قضاییه و اقتدار آن خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه جلب اعتماد عمومی به عنوان دومین رکن مورد نیاز قوه قضاییه را، تامین عدالت دانستند و تاکید کردند: تبدیل شدن عدالت به جریانی فراگیر و دائمی در قوه قضاییه نیازمند تقوا، نگاه بی طرفانه در حوادث کوچک و بزرگ، و عملکرد دقیق و حکیمانه به قانون است.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های قوه قضاییه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون و در دوره های مختلف خاطرنشان کردند: در دوره فعلی نیز شخصیت برجسته ای از لحاظ علم، ابتکار، نشاط، انگیزه و همت در راس قوه قضاییه قرار دارد و اقدامات عالمانه و مبتکرانه تحسین برانگیزی انجام گرفته است.

پرهیز قوای سه‌گانهاز مسائل حاشیه ای و اختلافی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه درسال 91، ارتقاء دستگاه قضایی به منظور تحقق عدالت قضایی در جامعه را مهم‌ترینهدف برشمردند و ضمن تبیین برخی نکات مهم برای رسیدن به این هدف، همکاری همه دستگاه ها به ویژه قوای سه‌گانهرا در شرایط کنونی فریضه و لازم دانستند و تاکید کردند: دولت، مجلس و قوه قضاییه، همه در جبهه واحد دفاع از اسلام، ملت ایران و استقلال و هویت کشور در مقابل تلاش همه جانبه قدرت‌های استکباری، قرار دارند و باید با پرهیز از مسائل حاشیه ای و اختلافی، به یکدیگر کمک کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، اتقان احکام قضایی را یکی دیگر از پیش نیازهای ارتقای قوه قضاییه برشمردند و خاطرنشان کردند: احکام قضایی باید از آنچنان استحکام محتوایی برخوردار باشند که اگر در معرض نظر متخصصان امور فقهی و حقوقی قرار گیرند، قاضی صادر کننده آن، هیچ دغدغه ای نداشته باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: تصمیم برای اتقان احکام دادگاه‌ها باید در قوه قضاییه فراگیر شود زیرا نقض مکرر احکام دادگاه‌های بدوی نشان دهنده نقض محتوایی و شکلی احکام است.

ایشان همچنین با تاکید بر لزوم کاهش توسل به زندان در مجازات‌ها، به عنوان یک سیاست جاری در قوه قضاییه، خاطرنشان کردند: باید تا آنجا که ممکن است، مجازات زندان به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده ای برای زندانیان، خانواده های آنان و حتی محیط کار افراد دارد.

رهبر انقلاب اسلامی حفظ آبروی افراد را یکی از مسائل بسیار حساس و مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: بخش قابل توجهی از این موضوع، متاسفانه به فضاسازی‌ها و شایعه‌سازی‌های برخی مطبوعات و پایگاه‌های رایانه ای مربوط می شود اما قوه قضاییه نباید به هیچ وجه تحت تاثیر این جوسازی‌ها قرار گیرد.

ایشان کادرسازی برای مناصب مدیریتی و مسئولیت‌های ارشد قوه قضاییه را از دیگر لوازم ارتقای دستگاه قضایی برشمردند.

«سلامت» و «کارآمدی» دو هدف راهبردی و همیشگی دستگاه قضا 

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار خود با رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه درسال 92«سلامت» و «کارآمدی» قوه قضاییه را دو هدف راهبردی و همیشگی دستگاه قضا خواندند و تاکید کردند: این دو هدف عالی، باید در تمام برنامه ها و اقدامات مورد توجه کامل قرار داشته باشد تا دستگاه قضایی به مجموعه ای کاملاً کارآمد و سالم تبدیل شود.
ایشان کارآمدی و سلامت دستگاه قضا را موجب رضایت و احساس امنیت مردم برشمردند و افزودند: دستگاه قضا باید به جایی برسد که هر مظلومی بتواند خود را به ساحل امن آن برساند و در مقابل ظلم بایستد.
رهبر انقلاب مراقبت دائم و پیگیری مستمر را زمینه ساز تحقق اهداف قضایی خواندند و خاطرنشان کردند باید با صیانت و هوشیاری، فاصله فعلی تا قوه قضاییه مطلوب اسلامی را پر کرد.

ایشان افزودند: البته پیمودن این راه سخت، به زمان نیاز دارد اما مهم این است که همه حرکتها در جهت پر کردن خلاء ها و رسیدن به نتیجه مطلوب باشد.
رهبر انقلاب، آگاهی مسئولان قضایی از خلاءهای موجود این دستگاه را، امری مثبت دانستند و افزودند: همه کارها باید براساس برنامه های مصوب انجام شود تا در پرتو همت و تلاش امیدوارانه، نقائص موجود برطرف و دستگاه قضایی روز بروز بهتر و شکوفاتر شود.

اولویت‌های شش گانه مقام معظم رهبری در قوه قضائیه

حضرت آیت الله خامنه ای درسال 93ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های رئیس قوه قضائیه و مسئولان عالی این قوه در 5 سال گذشته، شش اولویت اصلی را برای دوره جدید بیان کردند. 

«ساز و کار ویژه و روشن برای اجرای سیاست‌ها» اولین اولویتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: باید ساز و کار ویژه و روشنی برای نظارت و اجرای سیاست های مربوط به قوه قضائیه و تبدیل این سیاست ها به برنامه و عملیاتی شدن همه آنها، تدارک دیده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای دومین اولویت اصلی دستگاه قضائی را «نظارت بر عملکردها اعم از عملکرد قضات و عملکرد مدیران» برشمردند و خاطر نشان کردند: این نظارت ها بایدبه گونه‌ای جدی و گسترده باشند که اشکالات و شکایات از برخی عملکردها، به پایین‌ترینسطح ممکن برسد.
ایشان به موضوع «لزوم عدم تاخیر در اجرای احکام» به عنوان سومین اولویت اشاره کردند و افزودند: برخی تاخیرهای طولانی در اجرای احکام، معلول برخی نقیصه ها است که باید شناسایی و برطرف شوند.
 رهبر انقلاب در خصوص اطاله دادرسی یک نکته را متذکر شدند و گفتند: کاهش آمار میانگین اطاله دادرسی، خوب است اما باید توجه شود که چه تعداد پرونده در محدوده مدت زمان حداکثریِ این آمار میانگین، بررسی می شوند که اگر این آمار بالا باشد، باید کاهش یابد.
«کادرسازی و جانشین پروری» اولویت چهارمی بود که حضرت آیت الله خامنه ای به آن اشاره کردند و در خصوص «پیشگیری از جرم» به عنوان اولویت پنجم افزودند: پیشگیری از جرم یک موضوع فرا قوه ای است، بنابراین قوه قضائیه برای پیشگیری از جرم باید ارتباط خود را با دستگاههای مرتبط با این موضوع، مستحکم و نقاط اشتراک با آنها را تقویت کند.
ایشان خاطر نشان کردند: پیشگیری از جرم، یک موضوع کاملا علمی، نیز است و بر همین اساس باید برای شناسایی عوامل جرم و آسیب های ناشی از آن با صاحبنظران و کارشناسان این موضوع مشورت و همکاری شود.
ششمین و آخرین اولویتی که رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند، «افزایش همکاری های سه قوه» بود.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: سفارش همیشگی و موکد من به روسای قوا، افزایش همکاریها است که این همکاریها شامل دو عرصه‌ی مسائل درون دستگاهی، و مسائل کلان کشور است.

در مقابل تهدید، تطمیع، رودربایستی و فشارِ جو عمومی بایستید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه در سال 94«استقلال و تاثیر ناپذیری» دستگاه قضا را بسیار مهم خواندند و تاکید کردند: باید در برابر عوامل مخدوش کننده استقلال قضا از جمله تهدید، تطمیع، رودربایستی و فشارِ جو عمومی ایستاد و بر رفتار و روش صحیح قضا تکیه کرد.
ایشان «اقتدار» را از عوامل استقلال دستگاه قضایی برشمردند و افزودند: اقتدار طلبی قوه قضاییه، قدرت طلبی متعارف سیاسی و جناحی نیست بلکه به معنای قاطعیت و ایستادگی بر سر حرف حق است.
«قانون گرایی و سلامت کامل» دستگاه قضایی دو عامل دیگری بودند که رهبر انقلاب آنها را در تحقق استقلال قوه قضاییه، موثر و مهم خواندند.
ایشان افزودند: در زمینه سلامت قوه، کارهای خوبی شده است و باید با جدیت به این راه ادامه داد، چرا که هر گونه فساد در دستگاه قضایی، زمینه ساز فسادهای بزرگتر در جامعه خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای «پیشگیری از جرم» را از دیگر مسائل حساس و مهم قوه قضائیه برشمردند.
ایشان افزودند: البته دستگاههای دیگر هم باید در این زمینه فعال باشند اما باید تلاشی سازمان‌یافته در این زمینه صورت پذیرد، چرا که در غیر این صورت، جرائم، مدام افزایش و گسترش می‌یابند و مدیریت کلان آنها ممکن نخواهد بود.

سلامت قوه قضائیه را در درجه اول اهمیت قرار دهید

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار خود با مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه در سال 95با تاکید بر جلب رضایت مردم به عنوان وظیفه ای اسلامی و هدفی مبنایی، «حفظ سلامت قوه قضاییه» را اصلی‌ترینعامل جلب رضایت مردم دانستند و تاکید کردند: باید در داخل قوه قضاییه با افراد متخلف و فاسد در همه استانها و شهرها، با جدیت و قاطعانه برخورد شود و این شیوه باید استمرار یابد.
ایشان خطاب به مسئولان دستگاه قضایی گفتند: سلامت قوه قضاییه را در درجه اول اهمیت قرار دهید و آن را یک کار اساسی بدانید.
 حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی در خصوص برخورد با افراد خاطی در داخل دستگاه قضایی تاکید کردند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: معدود افرادی که در داخل قوه قضاییه مرتکب فساد و اقدامات خلاف می شوند، علاوه بر خیانت به مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش دستگاه قضایی، به مردم نیز ظلم می کنند.

«پیگیری حقوق هزاران قربانی تروریسم در ایران»، «اقامه دعوا علیه دولتهایی که قاتلان این قربانیان را حمایت آشکار و پنهان می کنند» و «دفاع حقوقی از شخصیتهای مظلوم مسلمان در سراسر جهان» از دیگر مواردی بود که رهبر انقلاب به مسئولان قضایی توصیه کردند.

قوه‌قضائیه پرچمدار حمایت از حقوق عمومی و آزادی‌های مشروع مردم شود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور درسال 96با اشاره به صلاحیت‌ها و جایگاه قانونی بسیار بالا و ویژه این قوه و تاثیرگذاری آن در مدیریت کلان کشور، نگاه تحولی در همه عرصه های قوه قضاییه را ضروری برشمردند و گفتند: قوه قضاییه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، «نگاه تحولی و جهادی» در برنامه ریزی ها و اقدامات در قوه قضاییه را ضروری خواندند و با اشاره به جایگاه قانونی بالای این قوه و تاثیرگذاری آن بر دو قوه دیگر و در مسائل عمومی کشور گفتند: در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضاییه است و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه مهم را بر عهده دارند.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر استفاده قوه قضاییه از ظرفیت های قانونی، خاطرنشان کردند: احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضاییه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.
ایشان موضوعاتی همچون مسئله انتخابات،ریزگردهاو بورسیه‌ها را نمونه‌هایی از عرصه‌های لازم برای حمایت از حقوق مردم برشمردند و گفتند: البته در موضوع بورسیه ها، موضوع به درستی پیگیری نشد و آن کاری که باید انجام می شد، محقق نگردید.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور رئیس قوه قضاییه در مجامع فرا قوه ای همچون شورای‌عالی امنیت ملی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی را از دیگر ظرفیت‌های قانونی این قوه برشمردند و تاکید کردند: آیت الله آملی لاریجانی بواسطه شخصیت و فضل علمی قطعاً می توانند در این مجامع تاثیرگذاری بالایی داشته باشند.
ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز رهبر سیاسی
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین