کد خبر : 557
چاپ
13
01:09:54
1397/3/20
سفیر اسپانیا در ایران درباره جام جهانی چه میگوید؟

به گزارش ساری نیوز،در فاصله چند روز مانده به آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه سراغ «ادواردو لوپس بوسکتس»، سفیر اسپانیا گفت‌وگویی فوتبالی در مورد تیم‌های ملی اسپانیا و ایران، کارلوس کی‌روش، جام جهانی ۲۰۱۸، فینال لیگ قهرمانان، دخالت سیاست در ورزش و غیره انجام داد که در زیر می‌خوانید:

* تا شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تنها چند روز باقی مانده، نظرتان راجع به این مسابقات چیست و فکر می‌کنید اسپانیا چه عملکردی در این تورنمنت معتبر انجام دهد؟

جام جهانی یکی از مهمترین‌ رویدادهای ورزشی بین‌المللی است و این تورنمنت طبعاً برای اسپانیا خیلی مهم است. خوشبختانه تیم اسپانیا موفق شد در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی به عنوان قهرمانی برسد که این خیلی خوب بود، اما متأسفانه در جام جهانی ۲۰۱۴  و یورو ۲۰۱۶ تیم ملی ما خوب نبود. اکنون اسپانیا تیمی متحول شده و فکر می‌کنم که فرصت خوبی در جام جهانی ۲۰۱۸ برای کسب عنوان قهرمانی داریم، هرچند نباید فراموش کنیم که تیم‌های خوب زیادی هم در روسیه حضور خواهند داشت، از جمله همگروه ما پرتغال، برزیل، آرژانتین، روسیه و... و. به نظرم اسپانیا با توجه به همگروهی با ایران و همچنین پرتغال و مراکش فرصت خاصی دارد.

* تیم کنونی اسپانیا متفاوت از تیمی است که در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از دور رقابت‌ها حذف شد. می‌توانید تیم تحت‌ هدایت خولن لوپتگی را با تیم ویسنته دل‌بوسکه مقایسه کنید؟

وقتی تیمی مملو از ستاره دارید، همیشه مشکلاتی هم وجود دارد و در این شرایط نیاز به ایجاد تغییر در تیم دارید و این کار آسان نیست. دل‌بوسکه بهترین نسل فوتبال جهان را در اختیار داشت و اکنون لوپتگی سعی کرده تحولاتی در تیم ملی اسپانیا به وجود بیاورد، در چنین شرایطی هم کار خیلی دشوار خواهید داشت که چه کسی را برای حضور در تیم انتخاب کنید، چه کسی را برای بازی کردن انتخاب کنید، چطور بازیکنان قدیمی و جدید را با یکدیگر متحد کنید و از استراتژی‌ها و تاکتیک‌های متفاوت استفاده کنید. در تورنمنت‌های ورزشی هم فاکتورهای زیادی در گرفتن نتیجه تأثیرگذار هستند، اما به نظرم تیم اسپانیا با آمدن لوپتگی اکنون ترکیب خوبی از بازیکنان باتجربه و نسل جوان را در اختیار دارد و تیمی خوبی را شکل داده‌ است. لوپتگی سابقه سرمربیگری در تیم‌های پایه اسپانیا و قهرمانی با آنها در سطح اروپا را دارد – قهرمانی با تیم‌های زیر ۱۹ و زیر ۲۱ سال اسپانیا در اروپا – از این‌رو او مزیت‌هایی داشته و سال‌ها سابقه کار با بازیکنان ۱۶- ۱۷ سال به بالا را در کارنامه‌اش دارد.  

* آیا بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را تماشا خواهید کرد؟

بله، البته. سعی می‌کنم تمامی بازی‌های جام جهانی را تماشا کنم. بازی اول اسپانیا که مقابل پرتغال خواهد بود را در اسپانیا خواهم بود و از آنجا آن بازی را تماشا می‌کنم. بازی ایران و اسپانیا اما در تهران خواهم بود و آن بازی را از اینجا دنبال خواهم کرد. سعی می‌کنم تمامی بازی‌ها، حداقل بازی‌هایی که اسپانیا و ایران یک طرف آنها خواهند بود را ببینم.

* نتیجه بازی ایران و اسپانیا را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

پیش‌بینی نتیجه سخت است، اما فکر می‌کنم که اسپانیا بتواند با نتیجه ۲ بر صفر ایران را از پیش‌رو بردارد.

* فکر می‌کنید که تیم ملی ایران بتواند اسپانیا را سورپرایز کند؟

ایران با نتایجی که در مرحله انتخابی کسب کرد، همه را سورپرایز کرد و به نظرم می‌توانند اسپانیا را نیز سورپرایز کنند، اما در فوتبال نمی‌شود چیزی را حدس زد. بازی‌هایی بوده که اسپانیا و خیلی از تیم‌های دیگر در آنها تن به شکست داده‌اند، اما شاگردان لوپتگی اخیراً در هیچ یک از بازی‌های خود شکستی را متحمل نشده‌اند و این در مورد ایران هم صدق می‌کند. ایران خط حمله خیلی خوبی در سطح قاره آسیا دارد، از این‌رو به اعتقاد من هر و دو تیم اسپانیا و ایران احتمال پیروزی مقابل یکدیگر را دارند، اما نمی‌توان حدس زد که چه اتفاقی در نهایت خواهد افتاد. به عنوان یک اسپانیایی، امیدوارم تیم تحت‌هدایت خولن لوپتگی بتواند بر ایران غلبه کند.

* شما سفیر اسپانیا در ایران هستید، وقتی اسپانیا و ایران در یک گروه قرار گرفتند چه حسی داشتید؟

به عنوان سفیر این فرصت خوبی است تا با کشوری که در آن قرار دارید، در تعامل باشید. این به نظرم چیز خوبی است. سفیر پرتغال در ایران و من به عنوان سفیر اسپانیا در ایران خوش‌شانس بوده‌ایم که تیم‌های ملی کشورمان در گروهی هستند که ایران نیز در آن قرار دارد. بازی اول‌ ما مقابل پرتغال هم خیلی حساس خواهد بود.

* از بازیکنان ایرانی هم شناخت دارید؟

چند بازی تیم ملی فوتبال ایران را تاکنون دیده‌ام و می‌دانم که فوتبال در ایران خیلی مهم است و بازیکنان خوبی هم در تاریخ خود داشته‌اید. چند بازیکن تیم ملی را می‌شناسم و بازی آنهایی که در خارج از ایران بازی می‌کنند را تا حدودی دنبال می‌کنم، به خصوص آنهایی که در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. همچنین می‌دانم که کارلوس کی‌روش خیلی با آنها کار کرده است، چرا که تیم ملی خوب بازی می‌کند. در کل بازی‌های ایران را به اندازه بازی‌های اسپانیا دنبال نمی‌کنم. در واقع هر بازی فوتبال و هر تیمی را دنبال نمی‌کنم و تنها بازی‌های تیم ملی فوتبال اسپانیا و بازی تیم‌هایی همچون رئال مادرید و بارسلونا در تورنمت‌های بزرگ را پیگیری می‌کنم. در ضمن بازی‌های لوانته را که تیم زادگاهم یعنی شهر والنسیا است را پیگیری می‌کنم. لوانته تنها تیمی بود که در فصل اخیر لالیگا موفق شد بارسلونا را شکست دهد. در کل اما خیلی نتایج فوتبال را دنبال نمی‌کنم.

* تیم ملی فوتبال ایران را چطور می‌بینید؟

ایران تیم خوبی است و عملکرد خیلی خوبی در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آسیا از خود ارائه داد و پس از برزیل دومین تیمی بود که جواز حضور در مرحله پایانی جام جهانی ۲۰۱۸ را کسب کرد، این بدین معناست که شما تیم خوبی دارید. این دومین بار متوالی است که ایران جواز حضور در رقابت‌های جام جهانی را کسب کرده و فکر می‌کنم که فرصت خوبی دارند تا تمامی پتانسیل خود در این مسابقات را نشان دهند. برای ایران و برداران پرتغالی‌مان آرزوی موفقیت دارم و آرزو می‌کنم این بار ایران بتواند از مرحله گروهی صعود کند.

* با کارلوس کی‌روش هم ملاقاتی داشته‌اید؟

بله، چند بار با کارلوس کی‌روش ملاقات داشته‌ام و صحبت کردن با او را دوست دارم. همانطور که شما می‌دانید کی‌روش در فصل ۰۴-۲۰۰۳ سرمربی رئال مادرید بود. او یک پرتغالی متولد موزامبیک و سفیر موزامبیک است و تاکنون چهار، پنج باری با یکدیگر ملاقات داشته‌ و در خصوص موزامبیک با یکدیگر صحبت کرده‌ایم. کی‌روش یکی از برجسته‌ترین سرمربیان حال حاضر جهان است. این را هم می‌دانم که کار در تیم ملی با وجود داشتن بازیکنانی در لیگ‌های مختلف خارجی و زیرنظر داشتن آنها دشوار است، اما به نظرم این در تخصص کی‌روش است. تیم ملی ایران تاکتیک‌ و استراتژی‌های خاص خودش را دارد. کی‌روش یکی از بهترین مربیان جهان است و برای تیم ملی ایران هم آرزوی بهترین‌ها را دارم.

* چقدر فوتبال می‌تواند روی روابط سیاسی کشورها تأثیر بگذارد؟

فوتبال ارتباط خیلی مهمی بین کشورهاست و حداقل این در مورد اسپانیا کاملاً صادق است. خیلی از مردم در غرب آسیا، خاورمیانه و خیلی از جاهای دیگر دنیا، اسپانیا را به خاطر رئال مادرید و بارسلونا می‌شناسند و این جالب است چون در عین حال افراد زیادی از تمامی تیم‌های ما در لالیگا به خاطر رویارویی‌شان با رئال مادرید و بارسلونا شناخت دارند. در حالت عادی اسپانیا را به خاطر خیلی از چیزهایش می‌شناسند که یکی از آنها فوتبالش است. از حیث سیاسی، فرصت‌های زیادی وجود دارد که فوتبال کشورها را به یکدیگر نزدیک کند و همچنین در حالت کلی، رویدادهای ورزشی بین‌المللی همیشه فرصت خوبی برای کشورها برای نشان دادن خودشان است و در مورد ایران هم این موضوع صدق می‌کند تا نشان دهد رابطه‌اش با دنیا چطور است.

* در مورد ارتباط سیاست و ورزش صحبت کردیم، تیم ملی فوتبال ایران قصد داشت اخیراً دیدار دوستانه‌ای را با یونان در شهر استانبول انجام دهد، اما متأسفانه این بازی در آخرین لحظات به خاطر مشکل سیاسی بین دو کشور ترکیه و یونان لغو شد. ایران بلافاصله بازی دوستانه‌ای را با کوزوو ترتیب داد، اما آن بازی هم لغو شد و به این ترتیب پیش از شروع جام جهانی، تیم ملی کشور ما تنها بازی دوستانه با لیتوانی را انجام داد. همین روی آماده‌سازی تیم ملی برای حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ تأثیر گذاشت. به نظرتان نباید راه‌حلی برای این مشکل یعنی دخالت سیاست در ورزش پیدا شود؟

دخالت سیاست در ورزش چیز متفاوتی است، اما من در مورد قابلیت و توانایی ورزش برای گردهم آوردن مردم و روشی برای برقراری ارتباط بین مردم از کشورهای مختلف صحبت می‌کنم. در کل موافق این موضوع هستم که سیاست نباید در ورزش دخالتی داشته باشد.

* پیشنهاد یا راه‌حلی برای حل چنین مشکلاتی دارید؟

دیپلماسی و گفت‌وگو بهترین راه‌حل برای چنین مشکلاتی است و می‌تواند منجر به یافتن راه‌حلی در این زمینه شود.

* ایران و آمریکا دو سال پس از آن بازی تاریخی در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸، در شهر لس‌آنجلس در مسابقه‌ای دوستانه با یکدیگر دیدار کردند. این امکان وجود دارد که اسپانیا و ایران هم پس از جام جهانی ۲۰۱۸ در بازی دوستانه‌ای به مصاف هم بروند و آیا شما می‌توانید کمکی در این راستا بکنید؟

در حالت عادی، ترتیب دادن چنین بازی باید توسط فدراسیون‌های فوتبال دو کشور صورت گیرد، اما به عنوان سفیر اسپانیا در ایران اگر کمکی از دستم ساخته باشد، قطعاً این کار را خواهم کرد.

* از بین اسپانیا و ایران کدام تیم را حمایت خواهید کرد؟ البته می‌دانیم که احتمالاً جواب شما اسپانیا خواهد بود...

البته که از اسپانیا حمایت خواهم کرد، اما همانطور که پیش از این گفتم برای ایران هم بهترین آرزوها را دارم.

* تاکنون در ورزشگاه‌های ایران حضور پیدا کرده‌اید؟

بله، من در ورزشگاه ملی (ورزشگاه آزادی تهران) حضور یافتم و بازی ستارگان پیشین لالیگا و ستارگان پیشین ایران را از نزدیک تماشا کردم.

* دربی تهران بین دو تیم استقلال و پرسپولیس را هم دیده‌اید؟

دربی تهران را ندیده‌ام، اما می‌دانم که مردم زیادی در ایران این بازی را دنبال می‌کنند و همیشه بازی خیلی حساسی است.

* طرفدار پرسپولیس هستید چون کروات قرمز دارید!؟ (با خنده)

نه، نظری در این خصوص ندارم، (با خنده) اگر اینطور باشد که پیراهنم آبی است.

* اسپانیا یکی از بخت‌های اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ است. فکر می‌کنید شاگردان لوپتگی می‌توانند فاتح این رقابت‌ها شوند؟

همانطور که شما می‌دانید راه طولانی برای کسب عنوان قهرمانی در پیش است و در این بین سورپرایزهایی هم وجود دارد. با این وجود اسپانیا یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر جهان را دارد. البته باید این را هم در نظر بگیرید که قهرمان‌های ۱۲ سال اخیر رقابت‌های یورو یعنی اسپانیا - قهرمان یورو ۲۰۰۸ و یورو ۲۰۱۲ - و پرتغال - قهرمان یورو ۲۰۱۶- در یک گروه هستند. همچنین امسال برای اولین بار در تاریخ دو تیم اسپانیایی از یک شهر فاتح رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا شدند که در یک طرف رئال مادرید و در طرف دیگر اتلتیکومادرید بودند. از دید فوتبالی اسپانیا دارای جایگاه خوبی است و دعا می‌کنم و امیدوارم که تیم ملی کشورم بتواند به فینال این دوره جام جهانی برسد و از این جام جهانی لذت ببرد.

* بازیکن مورد علاقه‌تان در تیم ملی اسپانیا کیست؟

بوسکتس بازیکن مورد علاقه من در تیم ملی اسپانیا است. او یکی از بهترین بازیکنان جهان است. بوسکتس نام خیلی معمولی در اسپانیا نیست و حتی نوشتنش برای خیلی از مردم اسپانیا دشوار است و این به خاطر ترکیب حروف و آوای این نام است، از این‌رو برای سال‌ها هر موقع که نام خانوادگی‌ام را می‌گفتم، خیلی از مردم می‌خواستند برای نوشتن نام بوسکتس به آنها کمک کنم. سرخی بوسکتس اما مشکل من را در تیم ملی اسپانیا ندارد و به شخصه هم خیلی خوشحالم که او را در تیم ملی کشورمان داریم. در سوی دیگر بازیکنی همچون آندرس اینیستا را داریم که قهرمان ملی ما به شما می‌رود و اخیراً هم آخرین بازی‌اش را برای بارسلونا انجام داد و از این تیم جدا شد. آندرس پس از جام جهانی ۲۰۱۸ هم از تیم ملی اسپانیا بازنشسته خواهد شد و فرصت خوبی برای هواداران اسپانیاست تا موفقیتی بزرگ را با اینیستا تجربه کنند. تیم ملی اسپانیا بازیکنان جوان خوب زیادی هم دارد از جمله ایسکو، مارکو آسنسیو و لوکاس واسکس.

* بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا بین دو تیم رئال مادرید و لیورپول را دیدید؟

بله. بازی خیلی خوبی بود، اما متأسفانه مو صلاح (محمد صلاح) دچار مصدومیت شد. صلاح بازیکن فوق‌العاده‌ای است. گل دوم رئال که توسط گرث بیل – ضربه برگردان– به ثمر رسید به نظرم یکی از استثنایی‌ترین گل‌هایی است که تاکنون در تاریخ این رقابت‌ها به ثمر رسیده است. ممکن است هر از چند گاهی شبیه به چنین گل‌هایی را شاهد باشیم، اما زدن چنین گلی در فینال لیگ قهرمانان اصلاً قابل مقایسه با به ثمر رساندن چنین گلی در یک دیدار معمولی نیست، چون شرایط دو بازی یکسان نیستل نیمه اول بازی اگر چه خیلی خوب بود، اما  نیمه دوم بازی بهتری را شاهد بودیم.

* می‌دانیم که شما هوادار لوانته هستید، اما اگر بخواهید بین رئال مادرید و بارسلونا یکی را انتخاب کنید، انتخاب شما کدام خواهد بود؟

والنسیا، زادگاه من سومین شهر بزرگ اسپانیاست  و معمولاً مردم ۱۰ شهر اول اسپانیا طرفدار تیم شهر خودشان هستند، اما وقتی به شهرهای کوچکتر می‌روید مردمانش بعد از تیم‌های خودشان، رئال مادرید، بارسلونا و حتی اتلتیکومادرید را به عنوان تیم‌های دوم خود انتخاب کرده‌اند. در حالت عادی وقتی شهرتان تیم دارد، باید طرفدار تیم شهرتان باشید. در زادگاه من هم دو تیم وجود دارد که یکی والنسیا و دیگری لوانته است که من طرفدار لوانته هستم. لوانته موفقیت‌های زیادی کسب نکرده، اما ما از تیم‌مان راضی هستیم. در زندگی خیلی چیزها را می‌شود تغییر داد، اما تنها چیزی که نمی‌توانید تغییرش دهید تیمی است که هواداراش هستید. وقتی هم که از ۶ سالگی طرفدار لوانته هستید، تا پایان عمر طرفدارش خواهید بود که این چیز خوبی است. البته هر بار هم که رئال مادرید و بارسلونا مقابل تیمی از اروپا یا تیمی دیگر در جهان قرار می‌گیرند، طرفدار آنها هستم.

* همانطور که می‌دانید در ایران تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید و البته در سال‌های اخیر اتلتیکومادرید طرفداران زیادی دارند که به خاطر همین طرفداری پس از ایران، بازی‌های تیم ملی اسپانیا را در جام جهانی ۲۰۱۸ دنبال خواهند کرد. پیام خاصی برای آنها دارید؟

پیش از هر چیزی از آنها تشکر می‌کنم و باید بگویم که انتخاب درستی کرده‌اند. اگر آنها همزمان طرفدار ایران و اسپانیا هستند، شانس خوبی برای رسیدن به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ و حتی قهرمانی دارند. یادم می‌آید زمانی که سفیر اسپانیا در کشور موزامبیک بودم، بسیاری از هواداران آفریقای جنوبی پس از تیم ملی کشورشان، طرفدار اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بودند چون در آن زمان فرناندو تورس در یک تیم بریتانیایی – لیورپول– بازی می‌کرد. او در بین مردم آفریقای جنوبی خیلی محبوب بود و به همین خاطر آنها طرفدار اسپانیا هم بودند. در دیدار فینال آن دوره جام جهانی هم بیشتر مردم آفریقای جنوبی طرفدار اسپانیا بودند.

* شما در شهر مالاگا یک مسجد تاریخی - مسجد آندلوس - دارید...

تاریخی‌ترین مسجد اسپانیا - از سال ۱۲۳۶ میلادی تبدیل به کلیسا شده است-  در شهر کوردوبا واقع در منطقه آندلوس است.  

* از مسلمانان اسپانیا برای‌مان بگویید...

جمعیت مسلمانان اسپانیا در حال حاضر در حدود یک و نیم میلیون نفر است که این یعنی ۳ درصد جمعییت اسپانیا.  آنها تابعیت اسپانیا را دارند و بیشترشان هم از کشورهای شمالی قاره آفریقا به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند از جمله مراکش و نیجریه. آنها سال‌هاست که در اسپانیا هستند و فرزندان‌شان در این کشور متولد شده‌اند، از این‌رو جزیی از جامعه اسپانیایی شده‌اند و مثل شهروندان عادی به شمار می‌روند.

* در سال‌های گذشته دو بازیکن ایرانی به نام‌های جواد نکونام و مسعود شجاعی برای تیم اوساسونا در لالیگا بازی می‌کردند که نکونام بازیکن کلیدی‌تری برای سرخپوشان پامپلونا بود و شجاعی هم که سابقه حضور در لاس‌پالماس را دارد تیم ملی فوتبال ایران را در جام جهانی ۲۰۱۸ همراهی می‌کند. آنها را به خاطر می‌آورید؟

بله، خیلی خوشحالم که بازیکنانی ایرانی در لالیگا بازی کرده‌ و بازیکنان مهمی هم برای تیم خود یعنی اوساسونا بوده‌اند. اوساسونا تیم شهر پامپلونا است و طرفدارانش به خوبی این تیم را دنبال می‌کنند و این فرصت خوبی برای بازیکنان ایرانی بوده تا خود را به هواداران اسپانیایی نشان دهند. در حالت عادی حتی سفارت ایران می‌تواند در شهر پامپلونا باشد. حضور بازیکنانی ایرانی در اوساسونا فرصت خوبی برای پامپلونا بود که به ایرانی‌ها نشان دهد چه شهر زیبایی است.

* چند بازیکن ایرانی مورد توجه تیم‌های اسپانیایی هستند از جمله سامان قدوس که باشگاه سلتاویگو نسبت به جذب او علاقه‌مند است. فکر می‌کنید که بازیکنان ایرانی کیفیت لازم برای بازی در لالیگا را دارند؟

بله، البته. لیگ‌های اروپایی همیشه مقصد بازیکنان از کشورهای مختلف بوده است. سطح فوتبال ایران بالاست و بازیکنانی ایرانی این فرصت را دارند که در تیم‌هایی اسپانیایی همچون سلتاویگو بازی کنند.

 Alternate Text
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین

برچسب ها
برچسب یک برچسب دو ساری ساری نیوز نماینده مجلس علی اصغر یوسف نژاد محمد دامادی نوراله طبرسی استاندار مازندران فرماندار ورزش سلامت علوم پزشکی اقتصادی فرهنگی اجتماعی تصاویر تصویر فیلم عکس پلیس قارن شهبند بیمارستان امام خمینی روزنامه محلی پایگاه خبری تحلیلی درباره ساری میدان امام پارک ملل ساری خودرو املاک فوتبال والیبال بدمینتون کشتی بسکتبال مسابقات جام جهانی استان جاذبه های دیدنی روحانی خامنه ای رهبر لاریجانی ناصحی حسین زادگان کشاورزی صنعت ایران سیاسی بانک بیمه حوادث خارجی رسانه های دیگر محلی کشور حجاب پرسپولیس استقلال راننده اصناف مغازه شرکت دلار ارز بانک مرکزی وزارت هواشناسی پیش بینی رعد و برق مومیایی رضاخان جسد شهرری شاه عبدالعظیم فوتبال لیگ خرید مسکن رهن اجاره ستاره قیمت نفت جذب سرباز معلم استخدام خودرو قیمت طلا سکه ارز چربی چاق شکم پهلو لاغر آتش نشان مزایا مشاغل سخت دفترچه آزمون آموزش پرورش دردسر همسر ازدواج کاندیدا شهرداری رای تهران کودک شکنجه آزارگر دستگیر شهید پیکر مدافع حرم بارش ماهی گلپایپان قسمت سریال شهرزاد کالا هشدار آمریکا برجام بانک مجلس خواص سرکه سیب پوست مو حقوق کارمندان بازنشستگان حملات تروریست داعش قهرمانی وام هزینه آذربایجان اعلام نتایج دانشگاه آزاد اسلامی ept آب خشکسالی ترقی شنود خاتمی خسارت چای معلمان افزایش گروه 7 سوریه روسیه شفر افغانی قتل اسرائیل جنگ زنان خشونت مسکن کاهش حق التدریس آموزش و پرورش واردات موبایل سعید مرتضوی تلگرام فیلتر کوچ بیمارستان تزریق خون خطا پزشکی رژیم پیست موتور سواری مازندران لیگ برتر ورزش تعاون روستا قوه قضاییه رئیس لاریجانی سفر داوطلبان هیئت رئیسه اصناف کارت ورود کارشناسی ارشد جلسه واردات برنج شبکه آبرسانی فرسوده شهرداری سازمان سهام بورس نمایندگان پیام رسان یورو پوند دلار گران چابهار چین پارک پتروشیمی آب و هوا محدودیت های ترافیکی جاده کندوان یکطرفه محدودیت های ترافیکی ریس فدراسیون شمشیربازی بازی هایآسیایی 2018 جاکارتا مجتبی عابدینی محمدرهبری محمد رضایی امیرکنعانی مقدم استارت اپ سرمایه گزاری تجاری سازی فرارمغزها معاون ریس جمهور تصادف جاده ای تصادف مجروح مصدوم قیمت جهانی جهانی مصرف دارو مدیرکل سازمان دارئ و غذا دارو اکبربرئدگی ریزش کوه سرهنگ نادررحمانی سرهنگ نادررحمانی مرکزکنترل ترافیک مسدودشئن راهها مسدودشدن راهها فیروزکوه محورهراز بی اعتنایی به تعهدات ترامپ بی اعتنایی تعهدات ترامپ ترامپ ریس جمهور آنتی بیوتیک ها سنگ کلیه باشگاه فرهنگیان دفتر مقام معظم رهبری سپاه سند تحویل بنیادین آموزش و پرورش سید نقوی حسینی فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش انتخاب شهردار شهردار تهران شورای شهر تهران محمد علی افشانی اسحاق جهانگیری بازار ارز محمد رضا رضایی مجلس شورای اسلامی نرخ ارز اینوتکس2018 فن بازار نمایشگاه بین الملل نوآوری و فناوری ثبت و احوال ثبت وقایع حیاتی سازمان ثبت واحوال کشور حسینی مقدم بشیر سمنان کتاب کتابخوانی نکا سردار سلیمانی آتش نشانی خندوانه رامبد جوان مهران مدیری