کد خبر : 554
چاپ
501
02:35:42
1397/3/20
عامل جدی آلودگی هوا در مازندران چیست؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: در حال حاضر به دلیل بارندگی مناسبی فصل بهار وضعیت هوا در استان مازندران بسیار مناسب است ولی نباید از آلودگی ناشی از ترافیک در استان غافل باشیم و در حال حاضر نیروگاه برق استان مازندران به صورت گازسوز فعالیت‌اش را پیگیری می‎‌کند که این موضوع برای جلوگیری از آلودگی‌ هوای استان بسیار اثربخش است.
هوای مازندران در شرایط مناسبی قرار دارد/ ترافیک، عامل جدی آلودگی هوا در مازندران
به گزارشساری نیوز، استان مازندران با داشتن موهبت‌های طبیعی و خدادادی از جایگاه ممتازی در زمینه گردشگری برخوردار است، دریا، زیبایی‌های مناظر جنگلی، هوایی پاک، چشم‌انداز سبز و سکوت آرامش‌بخش و آب‌های زلال چشمه‌سارها، همراه با نجوای پرندگان، اینها تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های این استان سرسبز است، به‌طوری‌که سفر به این استان هیچ‌‌گاه تکراری و خسته‌کننده نیست.

این مسائل موجب‌شده که همواره این استان میزبان گردشگران بسیاری به‌ویژه پایتخت‌نشینان است تا حدی که مسافران علاوه بر تعطیلات روزهای پایانی هر هفته وارد طبیعت استان می‌شوند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفتو‌گوی اختصاصی با خبرنگار بلاغ در ارتباط با وضعیت آلودگی هوا در استان مازندران اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر در استان مازندران وضعیت هوا در مازندران بسیار مناسب است.

وی با اعلام اینکه بارندگی‌های اخیر در استان بسیار اثر بخش بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر نیروگاه برق استان مازندران به صورت گازسوز فعالیت‌اش را پیگیری می‎‌کند که این موضوع برای جلوگیری از آلودگی‌ هوای استان بسیار اثربخش است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل خیلی خاصی به لحاظ وضعیت هوا استان مازندران نداریم.

وی در پاسخ به این سئوال که به صورت کلی در استان مازندران آلودگی هوا نداریم، افزود: به این صورت نمی‌توان اظهار نظر کرد ولی در سال جاری مشکل نداریم.

ابراهیمی با اشاره به توزیع بنزین یورو 4 در استان و توقف کوتاه مدت آن، بیان کرد: با توزیع این بنزین مشکل تا حدودی رفع شده بود و انتظار است که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که عوامل آلودگی در استان مازندران چه مواردی هست، گفت: دو دسته عوامل باعث تهدید وضعیت هوای استان مازندران می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران خاطرنشان کرد: مصرف ناشی از سوخت و برخی عوامل طبیعی است، مصرف ناشی از سوخت مانند وسائط نقلیه و فعالیت واحدهای تولیدی است، عوامل طبیعی مانند برگ‌سوزی درختان بوده است که سال گذشته از تیرماه به دلیل گرما زیاد این مشکل در استان وجود داشت و حتی شاهد خشک شدن تالاب‌های استان بودیم.

وی با اعلام اینکه سوخت در منابع متحرک بیشترین سهم در آلودگی هوای استان را دارد، گفت: سوخت استاندارد و خودرو استاندارد سهم به سزایی در کاهش آلودگی داشته که این دو عامل لازم و ملزوم همدیگر هستند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه ترافیک معضل جدی در استان مازندران است و سهم به سزایی در ایجاد آلودگی دارد، افزود: بیشترین احتراق ناقص همراه با آلودگی در ایام ترافیک ایجاد می‌شود، باید برای روان‌سازی ترافیک فکری انجام شود.

وی با اشاره به اقدامات مناسبی که برای روان سازی ترافیک ایجاد شده است، افزود: ساخت کمربندی بابل و ساری تا حدودی به روان‌سازی ترافیک کمک کرده است و این روند همچنان باید ادامه داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: مردم نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوا دارند، خود مراقبتی در جلوگیری از آلودگی هوا به نظر می‌رسد که می‌تواند توسط خود مردم انجام شود.

وی گفت: مجموعه تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در کاهش آلودگی هوا استان موثر هستند، از سال گذشته تا کنون در زمینه تصفیه پساب و کاهش آلودگی اتفاق خوبی افتاده است، البته بحث تغییر اقلیم در استان مناسب بوده است و شرایط بارندگی هوای بهار به کاهش آلودگی هوا در استان کمک کرده است.

گفتنی است استاندار مازندران اردیبهشت ماه امسال در همایش روز شور به این نکته اشاره کرده بوده که عدم توجه به هوای پاک موجب شده است كه در برخی شهرهای بالای 200 هزار نفر در مازندران با آلودگی هوا مواجه باشيم.

محمد اسلامی به این موضوع هم اشاره کرد که توجه به هوای پاک و دوری از آلایندگی‌ها از مسائل مهمی است که باید مورد توجه جدی باشد. به دلیل ناوگان فرسوده شهری و عدم توجه به آلاینده‌ها، استان مازندران هم درگیر آلودگی هوایی شده است و شاید برای برخی این موارد و مسائل قابل قبول نباشد؛ اما این آلودگی وجود دارد.

 ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز مازندران استان ایران هواشناسی آب و هوا
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین