کد خبر : 315
چاپ
361
06:32:15
1397/2/23
رییس جمهوری سریلانکا: صادرات نفت ایران افزایش یابد

 

به گزارش خبرنگار ساری نیوز، ماتریپالا سریسینا روز یکشنبه در نشست مشترک خبری که با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پس از امضای پنج سند همکاری برگزار شد ضمن تشکر از رییس جمهوری ایران برای دعوت از وی افزود: با افتخار اعلام می کنم که مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور پس از پایان این سفر تقویت می شود.
وی به تشریح محورهای مذاکرات با طرف ایرانی خود در حوزه های مختلف پرداخت و خاطرنشان کرد: سریلانکا و ایران باید به همکاری خود در راستای ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی ادامه دهند.
سریسینا با یادآوری این که ایران یکی از خریداران عمده چای سریلانکا است، ادامه داد: این کشور برای مدت های طولانی وارد کننده نفت خام از ایران بود و در واقع این دولت این کشور بود که 50 سال قبل پالایشگاه نفتی را در سریلانکا احداث کرد.
وی تاکید کرد: در مذاکرات با رییس جمهوری تقاضا کردیم که صادرات نفت خام ایران به سریلانکا افزایش یابد و هرگونه نیاز این کشور را در این بخش برطرف کند.
رییس جمهوری سریلانکا یادآور شد: روابط دیپلماتیک دو کشور به چند دهه گذشته و سال 1961 باز می گردد و از آن زمان تاکنون ادامه دارد اما روابط واقعی و حقیقی بین ایران و سریلانکا به هزاران سال قبل باز می گردد.
سریسینا با بیان این که ایران و سریلانکا از قدیمی ترین و ارشدترین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد هستند، ادامه داد: در سال 1976 که سریلانکا میزبانی برگزاری اجلاس سران این جنبش را بر عهده داشت، ایران در این نشست شرکت کرد.
وی افزود: سریلانکا به سیاست ها و خطوط راهنمای جنبش عدم تعهد پایبند بوده و سیاست ما بر دوستی با تمامی کشورهای دنیا مستحکم است.
رییس جمهوری سریلانکا تاکید کرد: بنابراین سیاست خارجی سریلانکا بی طرفانه است.
سیریسنا با یادآوری این که امروز تفاهم‌نامه‌هایی در زمینه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، مبارزه با مواد مخدر، همکاری در عرصه سینما و همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور امضا شد، اظهار داشت: سریلانکا خود را متعهد به اجرای همه این تفاهم‌نامه‌ها می‌داند و خواهان برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور برای افزایش تعاملات و آمد و شد بین مردم و فعالان اقتصادی دو کشور است.
وی با دعوت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در سریلانکا، تصریح کرد: تسهیلات مناسبی برای تشویق سرمایه‌گذاران در این کشور در نظر گرفته‌ایم تا مناسبات تجاری و اقتصادی خود با دیگر کشورها و از جمله ایران را افزایش دهیم و پیشاپیش از همه تلاش‌ها و مساعدت‌های ایران برای توسعه سریلانکا قدردانی می‌کنم.

ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری نیوز مازندران درباره ساری نفت
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین