کد خبر : 138
چاپ
466
11:46:02
1397/2/4
درمان قطع عضو انسان با کمک موجود آبزی عجیب (+عکس)

 محققان متوجه شده اند نوعی پروتئین در بدن سالاماندر مکزیکی و انسان وجود دارد که به ترمیم جراحت در ستون فقرات کمک می‌کند و قصد دارند با استفاده از آن به افراد فلج کمک کنند تا دوباره راه بروند.

به گزارش تلگراف، تحقیق روی یک گونه از ماهی سالاماندر (salamander) درحال انقراض می‌تواند به افراد فلج کمک می‌کند تا دوباره راه بروند. سالاماندر موجودی دوزیست با ظاهری شبیه مارمولک است.

درمان قطع عضو انسان با کمک موجود آبزی عجیب (+عکس)
Axolotl یا سالاماندرمکزیکی قابلیت تولید دوباره اعضای بدن و حتی ستون فقرات خود پس از جراحت را دارد.
اکنون محققان دانشگاه مینه سوتا متوجه شده اند حیوانات چگونه این قابلیت را به دست آورده اند و معتقدند انسان‌ها نیز می‌توانند همین فرایند را انجام دهند.
هنگامیکه این حیوان دچار جراحت در ستون فقرات می‌شود، سلول‌های نزدیک آن به نام «گلیال» (glial) به سرعت تکثیر می‌شوند و اتصال بین اعصاب را بازسازی و به این ترتیب ستون فقرات آسیب دیده را درمان می‌کنند.
اما هنگامیکه ستون فقرات انسان آسیب می‌بیند سلول‌های مذکور نوعی بافت اسکار تشکیل می‌دهند که از اتصال دوباره اعصاب جلوگیری می‌کند.
این محققان متوجه شده اند پروتئین خاصی به نام c-Fos (که در سالاماندر و انسان وجود دارد) در فرایند احیا نقشی اساسی دارد. اما در انسان خانواده‌ای از پروتئین‌ها به نام Juns از کارکرد c-Fos جلوگیری می‌کنند.
دانشمندان امیدوارند دارویی برای خاموش کردن پروتئین‌های Juns تولید کنند و به این ترتیب سلول‌های c-Fos می‌توانند دوباره رشد و اتصال ستون فقرات را احیا کنند.
ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز سلامت درباره ساری ایران
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین