کد خبر : 10982
چاپ
1858
06:08:12
1397/7/9
واردات و تخلیه بار در بندر امیرآباد مازندران رشد یافت

به گزارش ساری نیوز، به نقل از واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی بندر امیرآباد،سیاوش رضوانی اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال قبل مجموع واردات انجام شده به بندر امیرآباد، 979 هزار و 298 تن بود که این رقم در مدت مشابه امسال با 32 درصد افزایش به یک میلیون و 295 هزار و 684 تن رسید.

وی با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های اقتصادی در بندر امیرآباد و افزایش اقدامات برای ترانزیت کالا از این بندر در مسیر کریدور شمال-جنوب سبب رشد فعالیت‌ها در حوزه واردات شده است، افزود: در شش ماه امسال از بنادر آکتائو، ماخاچ‌کالا، کامیشین، تولیاتی، ژیگولفسک، اکاترینوفکا، ولگاگراد، هوسان، ولگادنسک، سامارا، دوبوفکا، پریولژسکو، اولیا، آزف، نیکوکلاوسک، ساراتف، وسکرسنسک و ترکمنباشی انواع محصولات و کالاها شامل کاغذ و مقوا، سویا، جو، ذرت، گندم، لوازم یدکی، ماشین‌آلات، چوب، مصنوعات فلزی، ترکیبات شیمیایی، مواد نفتی، سموم شیمیایی، محصولات کشاورزی و دامی و فلزات و روغن نباتی به ایران وارد شد.

رضوانی خاطرنشان کرد: در واردات برخی محصولات مانند گازوئیل، کود و سموم شیمیایی، روغن سویا و چوب تراورس شاهد رشد 100 درصدی هستیم. برای واردات برخی محصولات نیز مانند جو آردسازی با 997 درصد، ورق آهن سرد با 282 درصد و کنجاله آفتابگردان با 117 درصد، رشدی بیش از دو برابری ثبت شد.

مدیر بندر امیرآباد تصریح کرد: با توجه به افزایش قراردادها و روند رو به رشد مراودات تجاری با کشورهای همسایه، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال شاهد رشد بیشتر واردات و ترانزیت کالا از بندر امیرآباد باشیم.

وی در ادامه گفت: صادرات کالا از بندر امیرآباد در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 96 با رشد 12 درصدی همراه بود.

مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گفت: حجم صادرات از بندر امیرآباد به کشورهای همسایه در ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال از 249 هزار و 285 تن در مدت مشابه سال قبل با 12 درصد  افزایش به 279 هزار و39 تن رسید.

رضوانی گفت: بنادر آکتائو، آستراخان، ماخاچ کالا، ترکمنباشی، باکو، اولیا، اَلت و آلفا محل تخلیه محصولات صادراتی از بندر امیرآباد بودند.

وی خاطرنشان کرد: 111نوع کالا و محصولات در این مدت از بندر امیرآباد صادر شد که شامل 15 گروه‌ پایه کالاهای ساختمانی، کالاهای معدنی، محصولات کشاورزی، دامی و احشام، کود و سموم شیمیایی، مواد اولیه و ترکیبات شیمیایی، مواد نفتی، لوازم خانگی و محصولات سبک، مواد غذایی، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف و منسوجات، کاغذ و مقوا، مصنوعات فلزی، قطعات و لوازم یدکی، کانتینر و ابزارآلات و دستگاه‌های سبک می‌شود.

رضوانی با بیان اینکه رشد صادرات در برخی بخش‌های مهم تولیدات استان نقطه عطف فعالیت‌های صادراتی بندر امیرآباد در شش ماه نخست امسال است، گفت: صادرات کالاهای ساختمانی از بندر امیرآباد در شش ماه سال جاری با 28 درصد رشد به 269 هزار و 728 تن رسید.

مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد برگزاری همایش بین‌المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یکی از اقدامات مهم در افزایش صادرات از این بندر برشمرد و تصریح کرد: پس از برگزاری این همایش مهم بین‌المللی، شاهد افزایش ارتباطات اقتصادی و درخواست فعالیت‌های تجاری و ترانزیتی از سوی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی کشورهای همسایه و بخش‌های دولتی این کشورها بودیم که این تعاملات همچنان ادامه دارد و افزایش می‌یابد.

رضوانی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از برخی زیرساخت‌ها مانند اسکله رورو ریلی تا چند ماه دیگر، میزان صادرات از بندر امیراباد به کشورهای همسایه با رشد چشمگری روبه‌رو است.

 

ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز مازندران اقتصادی
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
  • اخبار کوتاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین