کد خبر : 10939
چاپ
456
09:19:13
1397/6/20
۱۱ متهم فراری پرونده‌های اقتصادی اخیر | جدول سرنوشت متهمان و عناوین اتهامی

برخی متهمان پرونده‌های اقتصادی اخیر در حالی محاکمه می‌شوندکه چند متهم اصلی این پرونده‌ها متواری بوده و دسترسی به آنها مقدور نیست؛ مسئله‌ای که برخی پرونده‌ها را با پیچیدگی بیشتر روبرو می‌کند.

به گزارش ساری نیوز به نقل از خبرگرازی مهر، واردات غیر قانونی خودرو، تلفن همراه، سکه و ارز عناوین چهار پرونده بزرگ اقتصادی است که چند ماهی است قوای سه گانه و چندین نهاد را درگیر کرده است. پرونده‌هایی که باعث شد علاوه بر تشکیل شعب ویژه، بنا به درخواست رئیس قوه قضائیه، تشریفات رسیدگی به آنها با استجازه از رهبری، حذف و با دقت و سرعت بیشتری رسیدگی شود. همزمان بااین پرونده ها، پرونده یکی از مفسدان اقتصادی هم دوباره به جریان افتاد.

با این حال و از همان ابتدای تشکیل این چند پرونده اعلام شد که افراد زیادی احضار شدند و حتی برخی از مسئولان هم بازداشت شدند، البته در بین بازداشتی‌ها نهایت مهم‌ترین سمت‌هایی که دیده می‌شد، معاون مستعفی یک نهاد دولتی بود. با این حال مسئولان قضایی قول دادندکه این پرونده‌ها در نهایت دقت و به سرعت رسیدگی شود که همین امر هم رقم خورد و در نهایت اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اخلالگران نظام اقتصادی این هفته و به صورت علنی در شعبه یک ویژه دادگاه انقلاب برگزار شد.

 • پرونده‌ای که چند متهم اصلی آن که همگی حساب‌های بانکی شان گردش مالی های میلیاردی داشته است، متواری هستند.

نام متهم فراری 

پرونده مرتبط 

عناوین اتهامی

۱-نصرالله دارایی

سکه و ارز 

اخلال در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و انجام معاملات غیرقانونی ارز و سکه به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته 

۲-محمدرضا مطلومین

سکه و ارز 

مشارکت در تشکیل شبکه فساد/ اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز ارز و سکه و قاچاق عمده ارز/تراکنش مالی بیش از 

۳-حسین مظلومین 

سکه و ارز 

مشارکت در تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز ارز و سکه و قاچاق عمده ارز با گردش مالی بیش از ۳هزار میلیارد تومان 

۴-شاهرخ نجفی 

سکه و ارز 

مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولش کشور از طریق قاچاق عمده ارز و انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز ارز و سکه در حد کلان 

۵-فرشته تنگستانی 

واردات خودرو

مشارکت در تخلفات واردات خودرو/ فرار پیش از تشکیل پرونده 

۶-سروش امیری 

سکه و ارز

پولشویی عواید حاصل از جرم اخلال در نظام ارزی کشور به میزان ۳۲۳ میلیارد تومان

 ۷-ج 

فساد اقتصاد مرتبط با باقری درمنی     

مشارکت با متهم اصلی پرونده 

 ۸-م. نصیری

فساد اقتصادی مرتبط با باقری درمنی

مشارکت با متهم اصلی پرونده/ پرونده مفتوح/ عدم درج افساد فی الارض در کیفرخواست 
 • لو رفتن اطلاعات جلسه بازپرسی و از بین بردن اسناد | فرار پس از آزادی از زندان

یکی از پرونده‌های مفتوح این روزها، پرونده رسیدگی به تخلفات باند مظلومین است، فردی که به در بین مردم به عنوان سلطان سکه شناخته شده است. این پرونده نوزده متهم دارد که چند متهم اصلی آن از جمله محمدرضا و حسین مظلومین، پسر و برادرزاده متهم اصلی این پرونده متواری هستند. نکته قابل تامل این است که محمدرضا مظلومین که گردش مالی حساب‌هایش میلیاردی هم اعلام شده است، چند ماه پیش بازداشت هم بوده است اما با تامین قرار آزاد می‌شود وطبق آنچه تورک، معاون دادستان تهران در قرائت کیفرخواست صادره خواند، این فرد در تاریخ ۹۷.۳.۲۰ با قرار وثیقه آزاد می‌شود. وی پس از آزادی با تامین قرار هر چه از جلسات بازپرسی می‌دانست به پدرش اطلاع می‌دهد به همین منظور تمام اسناد را از بین برده است. در حال حاضر این فرد متواری است.

متواری بودن این فرد قابل تامل است چرا که وی مدتی بازداشت بوده اما سپس آزاد می‌شود از سویی طبق گفته محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه بانک مرکزی از همان ابتدای بازداشت اعضای این باند، درخواست آزادی آنان را داشته است. با توجه به اینکه آزادی این فرد منجر به از بین بردن برخی اسناد شده است، سوال اینجاست که این فرد چطور متواری شده است و شخصی که گردش مالی حساب هایش چند میلیاردی بوده است با چه میزان وثیقه ای آزاد شده است؟

 • متهم در سفر خارج از کشور است

یکی دیگر از متواریان اصلی این پرونده حسین مظلومین است، برادر زاده وحید مظلومین که در کنار محمدرضا دست راست متهم اصلی این پرونده بوده است. آنطور که نماینده دادستان تهران می‌گوید: برادرزاده مظلومین به دلیل سفر به خارج از کشور هم اکنون به وی دسترسی نداریم اما طبق بررسی اسناد بیش از سه هزار میلیارد گردش مالی داشته است وی در سال ۹۵ و ۹۶ به دلیل افزایش گردش مالی حساب‌های خود حساب‌های ارزی‌اش را از بانک خارج و به نام‌های دیگران می‌زده است.

 • پرونده‌ای با ۵ متهم فراری

یکی دیگر از پرونده‌های مفتوح این روزها، پرونده حمید باقری درمنی یکی از مفسدان اقتصادی است. پرونده‌ای عریض و طویل با شاکی‌های متعدد. آنطور که قاضی ابوالقاسم صلواتی می‌گوید، این پرونده ۱۵۵جلدی، ۳۳متهم دارد که ۵ نفر از آنان متواری هستند.

فساد فی الارض از طریق کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از "شرکت نفت جی" در حدود بیش از ۳۲۲ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۳۴۶ کیلو قیر، کلاهبرداری از شرکت بیمه ایران، همچنین مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی با وصف سردستگی به مبلغ ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و مشارکت در کلاهبرداری از بانک گردشگری به مبلغ ۹ میلیارد تومان، مشارکت در کلاهبرداری با شبکه چند نفری از شرکت ثامن مجد به میزان ۵۷ میلیارد تومان و همچنین کلاهبرداری از شرکت صرافی نوین به مبلغ بیش از ۷۰ میلیارد تومان از عناوین اتهامی این مفسد اقتصادی است.

۵ متهمی که در این هشت جلسه دادگاه تنها جسته و گریخته آن هم از سوی متهم اصلی تنها نام دو نفر از آنان برده شده است و از هویت بیشتر مابقی تا کنون خبری در دست نیست.

یکی از این متهمان شخصی به نام م. نصیری است که متهم تمامی اتهامات خود را گردن او می‌اندازد اما در کیفرخواست صادره، عنوان اتهامی افساد فی الارض (مشابه آن چه که برای باقری درمنی صادر شده) قید نشده است.

پرونده تخلفات واردات خودرو یکی دیگر از پرونده‌های مفتوح اخیر است. ۲۶ تیر ماه بود که غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در گفتگو با مهر، در رابطه با پرونده تخلف در واردات خودرو، گفت: در رابطه با پرونده واردات خودرو تعدادی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت ممنوع الخروج شدند.

رئيس قوه قضائيه هم در اخرین جلسه مسئولان عالی قضایی در تیر ماه از مننوع الخروجی تعدادی از متخلفان در حوزه پرونده واردات خودرو خبرداد.

وی از احضار تعدادی از مدیران این وزارتخانه خبر داد و گفت: تعدادی روز گذشته احضار شدند و تعدادی هم امروز، احضار‌ها و بررسی‌ها در این پرونده همچنان ادامه دارد. علاوه بر این، مدیران برخی شرکت‌های واردکننده خودرو احضار شده‌اند و پرونده آنان نیز در مرحله تحقیقات است. در این پرونده تا کنون بازداشتی نداشتیم.

اول مرداد ماه امسال هم، محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده ثبت سفارش خودرو گفت: تاکنون پنج نفر از مدیر و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.

محسنی اژه‌ای گفت: یکی از دستگیر شدگان مدیرکل سازمان توسعه تجارت و دیگری معاون وی است و یک نفر هم طراح این سامانه است که اخیراً منفصل شده بود که وی نیز بازداشت شده و فرد چهارم نیز خانمی است که تا دو سه ماه پیش یعنی همزمان با ثبت این سفارش‌ها همکاری و مسئولیت داشته است.

 • چرا تنگستانی ممنوع الخروج نبود؟

یک روز پس از این اظهار نظر، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه یکی از متهمان زن پرونده واردات خودرو فرار کرده است، این در حالی است که آیت الله آملی لاریجانی بر ممنوع الخروجی مسئولان وزارت صنعت تاکید داشتند، فرار این فرد چطور بوده است؟ گفت: فرشته تنگستانی فردی است که فرار کرده است. وی افزود: این فرد پیش از تشکیل پرونده قضایی فرار کرده است.

 • ۵۰ نفر ممنوع الخروج شدند

محسنی اژه‌ای هم در همان روز در باره تعداد ممنوع الخروجی ها گفت: ۵۰ نفر در رابطه با پرونده‌های اخیر ممنوع الخروج شدند.

 • متهمی که حین فرار از کشور، بازداشت شد

لیست ۱۱ نفره متهمان سه پرونده اخیر می‌توانست با اضافه شدن نام میثم رضایی، ۱۲نفره شود که با هوشیاری نهادهای مربوطه این اتفاق نیفتاد. چهارم شهریور بود که سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه اخیرا شنیده شده است «م. ر» متهم بزرگ واردات خودرو که از او به عنوان دست راست یکی از وزرا یاد می‌شود در راستای پرونده اخیر مرتبط با خودرو پیش از خروج از کشور بازداشت شده است، آیا این بازداشت از سوی قوه قضائیه بوده است یا نهادهای اطلاعاتی این فرد را دستگیر کردند؟ گفت: این فرد بازداشت شده است؛ حسب گزارش وزارت اطلاعات قصد خروج غیر قانونی را داشته است. وی افزود: این فرد با حکم قضایی بازداشت شده است. به طور کلی هر بازداشتی با حکم قضایی است مگر موارد خاصی که سر صحنه باشد.

اژه‌ای ادامه داد: این فرد در بازداشت است و در حال خروج غیر قانونی بوده که وزارت اطلاعات این فرد را دستگیر می‌کند و اکنون در اختیار بازپرس قرار دارد.

 • خاوری‌ها تکرار می‌شوند؟

در دو ماه اخیر، یکی دیگر از متهمان متواری پرونده های اقتصادی، مربوط به پرونده موسسه تامین مالی و اعتباری ثامن الحجج بود که پس از ماهها مفقودی، به یکباره وکیلش به دادگاه امد و اعلام کرد که موکلم در منزلش در خیابان گاندی است!

اگر چه اعلام متواری بودن و سپس حضور متهم در جلسه دادگاه اتفاقی نادر است، اما امید است متهمان متواری پروندههای اقتصادی اخیر هم به زودی در دسترس شده و به سرنوشت محمودرضا خاوری، ابر متهم متواری یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی اخیر مبتلا نشوند!

 

ساری اخبار ساری خبر ساری اخبار مازندران خبر مازندران درباره ساری ساری ساری نیوز مازندران قوه قضاییه
نظرات 0
ایمیل :
نام :
اخبار کوتاه
 • اخبار کوتاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین